درباره مرثیه ای برای زاینده رود

زاینده‌رود، بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه فصلی فلات مرکزی ایران که این روزها دیگر خبری از جاری شدن آب در آن نیست. این رودخانه که از کوه‌های زاگرس مرکزی سرچشمه گرفته و در دشت مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود تا در نهایت به جلگه تالاب گاوخونی  می‌ریزد.

زاینده رود در سال­های اخیر تنش ها بسیاری را متحمل شده است و این روزها شاهد اعتراضات مردمی به عدم رعایت حق آبه و خشک شدن این رودخانه مهم است.

تبدیل مراتع به باغ در بالادست رودخانه زاینده رود، استقرار صنایع بزرگ آب­ بر، الگوی کشت نامناسب، برداشت بی‌رویه آب در مسیر رودخانه و انتقال آب از زاینده‌رود از جمله عواملی است که مهمترین رود فلات مرکزی ایران را با خشکی مواجه کرده است.

خشک شدن رودخانه علاوه بر اثرات متعدد بر زیست بوم و اکوسیستم متاثر از آن اثرات اقتصادی و اجتماعی بسیاری را به همراه خواهد داشت. بیکار شدن ساکنین پایین دست رودخانه، مهاجرت، حاشیه نشینی، فرونشست و ... از جمله این اثرات است.

بحران آب، مسئله بسیار مهمی است و بر اساس پیش‌بینی‌های بانک جهانی و ناسا و ارزیابی‌های مختلف، وضعیت آب در ایران، به مرز اضطرار رسیده است . استان‌هایی مانند فارس، سیستان و بلوچستان، اصفهان، کرمان، یزد و ... بیش‌تر و زودتر از سایر مناطق کشور به مرز بحران رسیده‌اند.

در آینده نزدیک رقابت بر سر آب، درگیری‌های استانی و منطقه‌ای را تشدید خواهد کرد.

مرکز فعالیت­های محیط زیستی دانشجویان ایران با همکاری باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی و گروه­های دانشجوی فعال در حوزه آب و محیط زیست با برگزاری نشستی با عنوان مرثیه ای برای زاینده رود به بررسی معضلات محیط زیستی زاینده رود خواهد پرداخت.

این نشست به صورت آنلاین و با حضور محسن موسوی، دکترای تاسیسات آبی و فعال آب و محیط زیست و سینا قنبرپور، روزنامه نگار و سردبیر هفته نامه کلید ملی روز چهارشنبه ۱۰ آذر ساعت ۱۶ برگزار خواهد شد.

شرکت در این وبینار رایگان بوده و علاقه مندان میتوانند از طریق شماره 09394853466 در تلگرام یا واتس اپ لینک نشست را دریافت نمایند.

اخبار
نشست «مرثیه‌ای برای زاینده رود» با هدف بررسی معضلات محیط زیستی زاینده رود به همت مرکز فعالیت های محیط زیستی دانشجویان ایران برگزار شد.
سه شنبه, 23 آذر,1400
معرفی افراد
دکتر محسن موسوی
دکتر محسن موسوی
دکترای تاسیسات آبی ، فعال آب و محیط زیست و عضو کارگروه تخصصی آب و انرژي شبکه ملی
سینا قنبرپور
سینا قنبرپور
روزنامه نگار و سردبیر هفته نامه کلید ملی
برگزارکننده: سازمان دانشجويان
شروع رویداد: 1400/9/9
پایان رویداد: 1400/9/10

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 3.239.95.36 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: جمعه, 04 خرداد,1403