درباره تئوری انتخاب (ویژه برنامه انتخابات) – فصل اول

 

در ایران، نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. به طور کلی؛ انتخابات از جنبه‌های حقوقی، سیاسی، ملی و دینی برای مردم و کشور ما اهمیت دارد. از جنبه حقوقی، اصلی بدیهی است که در نظام‌های مبتنی بر اراده ملت، انتخابات حق طبیعی مردم است. با این حق، اراده خویش را در حاکمیت اعمال می‌کنند و سرنوشت کشور خود را با حضور فعالانه و مشارکت آگاهانه و گسترده، تعیین می‌کنند. مردم با شرکت در انتخابات، نوعی نظارت بر امور و مسیر حرکت جامعه خود اعمال نموده و سلامت روند عمومی کشور خود را تامین می‌کنند؛ بنابراین به سبب همین حقی که قانون به آنان داده، وظیفه و مسئولیتی نیز بر عهده آنان قرار گرفته که آن، اعمال این حق است و از طریق حضور و مشارکت در انتخابات عملی خواهد شد.

تئوری انتخاب عنوان برنامه‌ای با محوریت انتخابات ریاست جمهوری است. با توجه به نزدیک شدن به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با هدف افزایش آگاهی‌های انتخاباتی و بررسی عناصر سیاسی اجتماعی تاثیر گذار بر فرآیند انتخابات توسط دفاتر دانشکده علوم اداری و اقتصادی و دانشکده ادبیات برنامه ریزی شده است، تا به اهمیت مسئله انتخابات و آینده سیاسی کشور، آگاهی سازی دانشجویان و خصوصا رای اولی‌ها به عنوان قشر جوان و پرشور جامعه که در بردارنده جمعیت موثری هستند ضروری است.

بر این اساس در برنامه تئوری انتخاب قصد داریم به مسئله انتخابات در اجرا و معنا و همچنین به بررسی مفهوم احزاب در ایران و جایگاه آن در شرایط فعلی بپردازیم. در ابتدا نگاهی اجمالی به فلسفه کلی انتخابات خواهیم داشت تا آشنایی کلی با این مقوله مهم سیاسی حاصل شود و سپس به بررسی مفهوم احزاب و روند شکل گیری جناح‌ها، فعالیت‌ها و تحول آن‌ها طی گفت و گو با آقایان جناب آقایان ناصر آملی‌مقدم (فعال سیاسی، رییس سازمان عدالت آزادی شعبه خراسان)، جواد آرین‌منش (نماینده اصولگرای دوره‌های هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی ایران-دبیر سابق جبهه پیروان خط امام و رهبری)، حمیدرضا ترقی(سیاستمدار و از اعضای شورای مرکزی و معاون بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی)، مصطفى درايتى (فعال سیاسی اصلاح طلب)، سید جواد حسینی (استادیار جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه امام صادق) به صورت مجازی پرداخته خواهد شد.

اخبار
تئوری انتخاب با محوریت پس از اصلاح‌طلبی
یکشنبه, 23 خرداد,1400
تئوری انتخاب با محوریت رصد وقایع اخیر پیرامون انتخابات و مدل رای‌دهی ملت
دوشنبه, 10 خرداد,1400
تئوری انتخاب با محوریت انتخابات در اجرا و معنا و بررسی مفهوم احزاب در ایران
شنبه, 08 خرداد,1400
تئوری انتخاب با محوریت نقش رسانه‌ها در انتخابات
شنبه, 08 خرداد,1400
تیزر تبلیغاتی
شنبه, 01 خرداد,1400
برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد خراسان رضوی
شروع رویداد: 1400/3/2
پایان رویداد: 1400/3/26

QRCode رویداد
نظر شما در خصوص رویداد
تماس با ما

شماره تماس دفتر مرکزی سازمان دانش‌جویان جهادددانشگاهی خراسان‌رضوی : 

051-31997333

آدرس : 

بزرگراه آزادی ،  پردیس دانشگاه فردوسی ، ساختمان معاونت فرهنگی‌جهاددانشگاهی مرکزی 

ثبت نظر در خصوص رویداد
متن پیام
ثبت نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 3.239.95.36 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: جمعه, 04 خرداد,1403