درباره نشست حضوری و مجازی واکاوی حقوق توانخواهان

     افراد دارای معلولیت به عنوان قشری که در گذر تاریخ تا به اکنون متحمل انواع تبعیض‌های گوناگون شده‌اند روز به روز در حال افزایش هستند. نقض حقوق بنیادین این اشخاص موجب شده است سازمان ملل متحد ششمین سند حقوق بشری خود تحت عنوان کنواسینون «حقوق افراد دارای معلولیت» را در سال 2006 به تصویب برساند. کنوانسیون فوق الاشاره حقوق توانخواهان را مورد شناسایی قرارداده و برای دولت های عضو تعهداتی مقرر کرده است. با توجه به الحاق دولت ایران به کنوانسیون مزبور، تعهداتی برای دولت پیش بینی شده است که از جمله می توان به تغییر نگرش های حاکم بر معلولیت و تغییر ساختار حقوقی و اجتماعی و... جامعه اشاره کرد.

     گستردگی ابعاد پدیده معلولیت مستلزم آن است که متخصصان حوزه های گوناگون ورود پیدا کرده و هر یک پیشنهاداتی برای اصلاح ساختار جامعه ارائه دهند. نقش جامعه دانشگاهی در این باره بسیار حیاتی است چرا که ظهور اندیشه های نو و اصلاح ساختار های پیشین از شاهراه دانشگاه گذر می کند. در این راستا لازم می نماید از اساتید متخصص از رشته های دانشگاهی مرتبط دعوت به عمل آمده تا ضمن بررسی اندیشه های نو در راستای اهداف پیش‌گفته شده، راهکارهایی برای چالش های مبتلابه جامعه ارائه شود. برای نیل به این هدف «کانون پژوهش های حقوقی» جهاد دانشگاهی فارس در نظر دارد از اساتید و مقامات قضایی دعوت به عمل آورده تا درباره موضوعات اشاره شده ایراد سخن نمایند.

اولین جلسه سلسله نشست های حقوق توانخواهان با همکاری انجمن علمی حقوقی دانشگاه شیراز در تاریخ 10 بهمن 1400 برگزار خواهد شد:

اخبار
دریافت یادداشت ها و مقالات
شنبه, 23 بهمن,1400
برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد فارس
شروع رویداد: 1400/11/10
پایان رویداد: 1400/11/10

QRCode رویداد
نظر شما در خصوص رویداد
تماس با ما

           معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان فارس

شیراز - بلوار زند - ابتدای خیابان شهید فقیهی(صورتگر)

                             تلفن تماس : 07132300716

ثبت نظر در خصوص رویداد
متن پیام
ثبت نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 44.223.39.67 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: پنجشنبه, 03 خرداد,1403