درباره مسابقات شطرنج به مناسبت بزرگداشت خیام

ت ماه به عنوان روز بزرگداشت حکیم عمر خیام نام گذاری شده‌است. یادآوری و گرامی‌داشت مقام و جایگاه این بزرگان می‌تواند سبب آشنایی بیشتر و بهتر نسل جوان، خصوصا دانشجویان با مشاهیر ایرانی و الگو برداری از ایشان شود. به همین سبب مسابقات مجازی شطرنج بهانه‌ای است که یادآور این امر باشد.

شطرنج از جمله کهن‌ترین بازی‌هایی به شمار می‌رود که امروزه نیز در بین ملل‌های مختلف از محبوبیت زیادی برخوردار است. آموزش و یادگیری شطرنج به سبب آنکه نیازمند فعالیت ذهنی گسترده است، با به چالش کشیدن مغز موجبات ارتقا سیستم عصبی و رشد عملکرد مغزی را فراهم می‌آورد. به همین جهت در حال حاضر، در بيشتر نقاط جهان از بازی (ورزش) شطرنج برای پيشبرد اهداف ورزشی و آموزشی استفاده می‌شود و در میان رشته‌های ورزشی و مسابقات، از اهمیت بالایی نیز برخوردار است، همچنین شباهت شطرنج به نگرش و فلسفه عرفانی خیام درباب زندگی شطرنج‌گونه انسان‌ها در این جهان، موجب شده تا این بازی در نزد ایرانیان و اهل هنر و ادب ارزش قابل توجهی داشته باشد.

در همین راستا، باتوجه به لزوم رشد و ارتقا عملکردهای ذهنی و فعالیت‌های اجتماعی دانشجویان با در نظرگرفتن نبود شرایط مناسب جهت برگزاری حضوری مسابقات ورزشی، مسابقات مجازی شطرنج به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار می‌گردد.

لازم به ذکر است در جهت بهبود هرچه بیشتر کیفیت برگزاری مسابقات، این طرح با مشارکت و همکاری هیئت شطرنج استان خراسان رضوی در دو بخش بانوان و آقایان صورت می‌پذیرد.

روند اجرایی مسابقات: شرکت کنندگان در طی چند مرحله حذفی با یکدیگر به رقابت پرداخته و عملکرد آن‌ها توسط داوران مورد ارزیابی قرارخواهدگرفت و به نفرات اول تا سوم جوایز نقدی و غیرنقدی اعطاء خواهد شد.

 

لینک آی‌دی پی: 

جهت ثبت‌نام کلیک نمایید

 

برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد خراسان رضوی
شروع رویداد: 1400/2/28
پایان رویداد: 1400/3/15

QRCode رویداد
نظر شما در خصوص رویداد
تماس با ما

شماره تماس دفتر مرکزی سازمان دانش‌جویان جهادددانشگاهی خراسان‌رضوی : 

051-31997333

آدرس : 

بزرگراه آزادی ،  پردیس دانشگاه فردوسی ، ساختمان معاونت فرهنگی‌جهاددانشگاهی مرکزی 

ثبت نظر در خصوص رویداد
متن پیام
ثبت نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 44.201.97.224 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: یکشنبه, 26 فروردین,1403