درباره برگزاری وبینار«چهره‌های سیاسی تاثیرگزار در تاریخ ایران با بررسی ویژه سردار سلیمانی» در جهاددانشگاهی

وبینار«چهره‌های سیاسی تاثیرگذار در تاریخ ایران» در جهاددانشگاهی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی کهگیلویه وبویراحمد، اسماعیل صالحیان‌راد، دکترای تاریخ وعضو هیئت علمی دانشگاه امروز، 18 دی ماه در وبینار تخصصی با موضوع چهره های سیاسی تاثیرگذار در تاریخ ایران و نقش آنان در الگو پذیری جامعه ایران، اظهار کرد: در تاریخ ایران و جامعه ایران دو گروه چهره سیاسی منفی یا مثبت داشته ایم که عده ای از این افراد تاثیر بسزایی در ابعاد مختلف فرهنگ جامعه ما داشته اند و به رشد فرهنگی واجتماعی آن جامعه در موقع خود کمک کرده اند.
وی افزود: در تاریخ می خوانید که ترک ها از شرق و اعراب از غرب وارد ایران شدند و جامعه ایران ما را دستخوش تغیبراتی به نفع خود وفرهنگ مورد نظر خود دادند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: همچنین در تاریخ می خوانیم که شاه عباس قدرت ایران را به اوج خود رسانید و سلطان حسین باعث سقوط تمدن ایران گردید و یا در جای دیگر می خوانیم در دل مادها کورش بزرگ رشد کرد و بعدها قدرت سیاسی و اجتماعی ایران را در دست گرفت.
صالحیان‌راد اضافه کرد: کورش بزرگ بخاطر مردمداری و منش بزرگش باعث بالندگی و افتخار ایران و ایرانی شد و حرمت کوروش که هنوز بین مردم ماندگار شده بدین دلیل است.
این مدرس دانشگاه بیان کرد: ذوالقرنین نیز بخشی از تاریخ ماست که در کتاب خدا نیز نام ایشان آمده است و گروهی ایشان را همان مهدی (عج) می دانند که آینده ظهور خواهد کرد و می گویند چون ایشان یکتا پرست است و آهن  را ذوب می کند در عهد خود و عده ای دیگر ایشان را همان کوروش می دانند و عده ای حتی او را چنگیز خان مغول می دانند  و درباره ایشان نظرات و آرای متفاوت وجود دارد.
صالحیان‌راد درادامه  با اشاره به قیام امام حسین(ع) و تاثیر آن در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، ابراز کرد: پیروزی انقلاب ما از قیام امام حسین(ع) درس  ایستادگی مقابل ظلم را آموخت و به انقلابی برای جهانیان تبدیل شد؛ چراکه امام حسین (ع) با شهادت خود باعث سقوط ابدی امویان شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش سردار سلیمانی‌ها را رهرو راه امام حسین (ع) برشمرد و ابراز کرد: شهید سلیمانی متعلق به کل جهان است نه فقط ایران؛ و روز به روز مهرش در دل مردم بیشتر و بیشتر می شود.
این عضو هیئت علمی یادآور شد: اگر سردار سلیمانی می‌درخشد بدلیل این بوده که یک مکتب پشت سرش بود، دشمنان ما خیال می کردند شهید سلیمانی تمام شده، میلیون ها آدم هر سال به زیارت امام‌حسین(ع) می روند، حریت و آزادگی که امام حسین(ع) در آن جامعه به وجود آورد، اینجا سردار سلیمانی در جامعه اسلامی به وجود می آورد، حریت انسان‌های پاک که از دامن مادران پاک به وجود می آید.
صالحیان‌راد افزود: این اشتباه است که بگوییم انقلاب اسلامی ایران باید بگوییم انقلاب اسلامی چون انقلاب اسلامی متعلق به ایران نیست، نطفه اش ایران بوده ولی قرار است جاهای دیگه هم رشد کند انقلابی که سردار سلیمانی می تواند تاثیر مستقیمش را بر کشورهای عربی بگذارد. می تواند تاثیرش را در عراق در سوریه در فلسطین در لبنان و خیلی از نقاط جهان بگذارد.

 
 
 

 کلید واژه ها: جهاددانشگاهی 

برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد كهكيلويه و بويراحمد
شروع رویداد: 1399/10/17
پایان رویداد: 1399/10/17

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 44.210.149.205 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: پنجشنبه, 06 اردیبهشت,1403