درباره جلسه اول نقد کتاب «ایران جامعه کوتاه مدت

به همت کانون «نبض اندیشه» سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران جلسه نقد و بررسی کتاب «ایران جامعه کوتاه مدت» نوشته همایون کاتوزیان به همراه بررسی  جامعه شناسانه مسائل روز در روز ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱ در محل مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی این دانشگاه برگزار شد.

سپهر حسنی دانشجوی رشته پزشکی و دبیر کانون نبض اندیشه، با اشاره به اهمیت نقد و بررسی نظر‌یه‌های پرتکرار علوم اجتماعی، گفت: یکی از این نظر‌یه‌های پراهمیت «ایران جامعه کوتاه مدت» است که در نمایشگاه کتابی که اخیرا توسط این کانون در دانشکده پزشکی برگزار شد، مورد استقبال بسیاری از دانشجویان علوم پزشکی هم واقع شد.

او ادامه داد: به این ترتیب مقرر شد ابتدا مسابقه کتابخوانی مبتنی بر این کتاب برگزار شود و سپس با حضور اساتید صاحبنظر مورد نقد و بررسی بیشتر قرار گیرد.

حسنی با اشاره به حضور دکتر وحید شالچی، مدیر گروه جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان مدعو برنامه، گفت: در این برنامه دکتر شالچی، با بیان نقاط قوت این نظریه، به نقد آن پرداختند. از جمله انتقادات وارد شده به این نظریه را می توان مثال‌های بسیا زیاد کوتاه مدت نبودن جامعه ایرانی و پایداری آن در درازای تاریخ ۲۵۰۰ ساله خود، بی توجهی این نظریه به مواریث فرهنگی و فاعلیت و نقش انسان، ارزیابی موجودیت ایران بر اساس موجودیت غرب و بی‌توجهی به نقش نظم جهانی، مدرنیته و نظام سرمایه داری در ارزیابی جامعه ایرانی اشاره کرد.

دبیر کانون نبض اندیشه افزود: بخش عمده ای از زمان این جلسه به پرسش و پاسخ و هم اندیشی حضار و دانشجویان با سخنران مدعو اختصاص پیدا کرد.

او با بیان اینکه کانون نبض اندیشه سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به عنوان کانون نوپای این سازمان به اندیشه ورزی در خصوص مسائل اجتماعی و فلسفی می‌پردازد در پایان گفت: ما مفتخریم در این کانون پذیرای دانشجویان علاقه‌مند جهت پیشبرد اهداف و غنای هرچه بیشتر برنامه‌های این کانون باشیم.

گفتنی است معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران دارای ۱۴ کانون فعال دانشجویی فعال ذیل سازمان دانشجویان این معاونت (جوانه جهاد) است و توانسته در سال جاری قریب به ۵۰ برنامه فرهنگی را در زمینه‎های متنوع اجرا کند.

برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد علوم پزشكي تهران
شروع رویداد: 1401/11/3
پایان رویداد: 1401/11/3

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 44.211.31.134 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: یکشنبه, 31 تیر,1403