درباره کاربردی سازی مطالعات قرآنی

ایده­ تولید علوم قرآن بنیان، یکی از جدی­ ترین مطالبات رهبری از جامعه­ قرآنی کشور است که تلاش­‌های گسترده ای نیز برای تحقق آن صورت گرفته است. به­ رغم این تلاش­ ها اما به نظر می­ رسد پاره­ ای از ملاحظات، در این راستا مورد توجه قرار نگرفته است.

یکی از این ملاحظات که بی­ توجهی عمده­ ای نیز بدان شده است، حوزه­ «کاربردی سازی مطالعات قرآنی» است. عمده­ پژوهش­ های قرآنی عصر حاضر عمدتاً به مباحث بنیادین و نظری می­ پردازند و به همین خاطر تقریباً کتاب و نظریه­ مؤثری که باعث حضور معارف قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی و مسائل آن‌ ها شود تاکنون نگارش نیافته است. ناظر به این خلأ، مرکز مطالعات میان­ رشته­ ای قرآن کریم سلسله نشست­ هایی را با حضور صاحب­ نظران قرآنی تشکیل داده است تا از این طریق علاوه بر شناخت ظرفیت­ های کاربردی سازی مطالعات قرآنی، به بررسی چالش­ ها و راهکارهای این حوزه بپردازد.

موضوعات این نشست­ ها به ترتیب عبارت‌اند از: ضرورت و معنای کاربردی سازی در مطالعات قرآنی، راهکارها و الزامات کاربردی سازی مطالعات قرآنی، چالش­ های کاربردی سازی مطالعات قرآنی، ظرفیت های کاربردی سازی مطالعات قرآنی، گستره و دامنه کاربردی سازی در مطالعات قرآنی، رابطه­ میان­ رشتگی و کاربردی سازی مطالعات قرآنی، جایگاه مسئله شناسی در کاربردی سازی مطالعات قرآنی، نقش آموزش عالی در حوزه­ کاربردی سازی مطالعات قرآنی، راهکارهای آموزش عالی در حوزه کاربردی سازی مطالعات قرآنی و نقش مدیریت پژوهش در حوزه کاربردی سازی مطالعات قرآنی که با حضور و ارایه اساتیدی چون دکتر عبدالهادی فقهی زاده، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین دکتر علیرضا قائمی نیا، دکتر سید هدایت جلیلی، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین دکتر محمد علی رضایی اصفهانی، دکتر هادی رهنما، دکتر درزی، دکتر احد فرامرز قراملکی، دکتر سید حمیدرضا میرعظیمی، دکتر مقصود فراستخواه و حجت‌الاسلام‌ و المسلمین حمید محمدی در بازه­ آبان تا دی­ ماه برگزار خواهد شد.

این سلسله نشست­ ها از هفته دوم آبان شروع و به صورت هفتگی تا پایان دی 1399 به دو صورت مجازی و حضوری برگزار می شود. شرکت در این نشست­ ها، برای کلیه­ علاقه مندان رایگان است و امکان حضور مجازی در این نشست­ ها از طریق لینک اینستاگرامی iqnanews@ وجود دارد.

گفتنی است، مدرک رسمی جهاددانشگاهی برای حضور در این نشست‌­ها صرفاً برای افرادی صادر می شود که از طریق شماره 66951157 اقدام به ثبت نام نموده و حداقل در هفت نشست شرکت کرده باشند.

اخبار
هفتمین نشست تخصصی «کاربردی‌سازی مطالعات قرآنی»، به همت مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم با سخنرانی هادی رهنما در موضوع «کاربردی‌سازی مطالعات قرآنی و چالش اختلاف در متون قرآن و حدیث» برگزار می‌شود.
سه شنبه, 16 دی,1399
قاسم درزی در نشست «رابطه میان‌رشتگی و کاربردی‌سازی در مطالعات قرآنی» گفت: برای کاربردی‌سازی مطالعات قرآنی باید بین زبان قرآن و زبان علم زمینه مشترک به دست آورد. یعنی مفاهیمی که در قرآن مورد نظر ما هستند، باید شفاف شوند.
شنبه, 01 آذر,1399
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ایجاد فضای آزاد در مباحث علمی، پرهیز از دستوری شدن مطالعات و کاربردی‎سازی مطالعات قرآنی، الزامات اصلی توفیق در این عرصه هستند.
یکشنبه, 18 آبان,1399
برگزارکننده: سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور
شروع رویداد: 1399/8/10
پایان رویداد: 1399/10/25

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 44.221.73.157 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: شنبه, 26 خرداد,1403