درباره برگزاری مرحله استانی دهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در گیلان

دهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران نشان خواجه نصیرالدین طوسی با هدف ترغیب و توانمندسازی دانشجویان در گفتمان‌های علمی و با شعار «مناظره، فرصتی برای یادگیری» توسط واحدهای جهاددانشگاهی در حال برگزاری است.

همچنین این مسابقات در استان گیلان نیز توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی استان، به میزبانی دانشگاه پیام نور رشت و با همکاری دانشگاه گیلان، دانشگاه فرهنگیان، مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی استان، معاونت جوانان جمعیت هلال احمر استان، و برخی از مؤسسات غیر دولتی به‌صورت حضوری و بارعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته اول آبان‌ماه برگزار می‌شود.

فاطمه فدایی، دبیر اجرایی مرحله استانی دهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در گیلان، در خصوص نحوه برگزاری این دوره از مسابقات گفت: بر اساس آیین‌نامه مسابقات، شرکت دانشجویان در مسابقه مناظره گروهی است که هر گروه شامل چهار نفر دانشجو است.

وی ادامه داد: پس از ثبت‌نام، اعضای تیم‌ها در کارگاه‌های توجیهی و آموزشی مسابقات شرکت کرده و بسته‌های آموزشی مسابقات با سرفصل‌های تفکر منطقی، الگوی استدلال منطقی و تشخیص مغالطات در اختیار آنان قرار گرفته است تا با فنون و روش‌های مناظره طبق مدل ISCD مسابقات مناظره به خوبی آشنا شوند.

فدایی افزود: گزاره‌های مورد بحث در مسابقات موضوعات عمومی روز جامعه است و معمولاً قابلیت دفاع، هم در موضع موافق و هم موضع مخالف را دارند و تیم‌های برگزیده این مرحله از مسابقات، ضمن تجلیل، به مرحله منطقه‌ای راه خواهند یافت.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری این مسابقات افزود: حضور در صحنه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی امروزه اقتضا می‌كند كه با فنون مناظره كاملاً آشنا باشیم. جهان امروز جهانی پر از افكار و انديشه‌های متنوع و مكاتب گوناگون فكری است. انسان عصر حاضر در معرض افكار و فلسفه‌ها است. از طرفی با اصول كلی عقلی و منطقی در مباحث سروكار دارد. گروهی با قبول يكسری قضايای بديهی و شيوه‌های خطاناپذير استدلال‌های منطقی، دستيابی به بسياری مجهولات را برای بشر امكانپذير دانسته‌اند. گروهی ديگر، راه‌های ورود شک و ترديد در همه افكار، انديشه‌ها و اعتقادات را پيش روی انسان باز كرده‌اند. بی‌شک تنها در گرو بحث و مناظره است كه می‌توان جايگاه واقعی انسان را درک كرد و در سايه گفت‌و‌گو است كه می‌توان راه تشخيص حق از باطل را شناخت.

پورمجیب، معاون فرهنگی دانشگاه پیام نور مرکز رشت، در آئین افتتاحیه این مسابقات، ضمن ایراد خیرمقدم گفت: مناظرات دانشجویی یکی از راه های تقویت فن بیان، سطح علمی و افزایش معلومات دانشجویان است. گزاره‌های انتخاب شده، موضوعاتی حائز اهمیت و درخورِ نیاز جامعه است که بحث و تبادل اطلاعات در مورد آن‌ها، به نفع معلومات و دارایی تفکری دانشجویان است.

وی با اشاره به اینکه این دوره از مسابقات تا پنجشنبه، ششم آبان ادامه دارد، گفت: در مرحله مقدماتی این دوره از مسابقات در گیلان، ۱۶ تیم چهار نفره دانشجویی در قالب هشت گزاره به مناظره می‌پردازند و تیم‌های منتخب به مرحله بعدی راه خواهند یافت.

اخبار
روز نخست مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران به میزبانی دانشگاه پیام نور مرکز رشت برگزار گردید.
سه شنبه, 04 آبان,1400
برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد گيلان
شروع رویداد: 1400/8/3
پایان رویداد: 1400/8/6

QRCode رویداد
نظر شما در خصوص رویداد
تماس با ما

تماس: 09114679585

ثبت نظر در خصوص رویداد
متن پیام
ثبت نظر
نظرات کاربران در خصوص رویداد
فاطمه قلیزاده - 1400/08/15
یک تجربه بسیار مفیدی برام بود،ممنون.
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 3.239.91.5 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: یکشنبه, 26 فروردین,1403