درباره طرح هماهنگ خبرنگار قرآنی

آموزش، سرآغاز بلوغ فكري و تعميق قدرت تفكر و تحليل‌هاي ذهني در افراد و ابزار استراتژيك تحول و توسعه اجتماعي است و تجارب جهاني حاكي از آن است كه آموزش يكي از مؤثرترين عوامل در تغيير رفتار و روز آمد كردن مهارت، توسعه تخصص، بينش و نگرش منابع انساني و تحول انسان است؛ همچنین از یک سو در عصر تغييرات و تحولات روز افزون، سازمان‌هايي قادر به ماندگاري و ادامه حيات هستند كه منابع انساني آنها به طور مستمر، توانايي‌هاي خود را افزون سازد تا به نتايج مورد نظر دست يابد، الگوهاي جديد آموزش در آنها رشد يابد، انديشه‌هاي جمعي و گروهي ترويج شود و افراد چگونگي آموختن و در پی آن آموزش به دیگران را با مشاركت يكديگر بياموزند و از سوی دیگر با توجه به اهداف نهادی چون جهاددانشگاهی که فعالیت‌های قرآنی و آموزش، ترویج و تبلیغ قرآن و معارف اسلامی از همان بدو تأسیس همواره از اولویت‌های راهبردی آن بوده است، اولویتی که براساس ماهیت و ماموریت فرهنگی ـ دینی جهاددانشگاهی تنظیم شده است و همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز بوده است و معظم له در مقاطع مختلف در دیدار با اعضای جهاددانشگاهی، بر اهمیت آن تصریح و تأکید داشته‌اند؛ لذا «دوره آموزشی خبرنگاری » (مقدماتی ) با هدف تعالی روحیه گروه‌های مختلف هدف، برنامه‌ریزی گردید.

این دوره  در چارچوب اجرای سند راهبردی توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی تدوین شده و طی آن، افراد علاقمند مهارت‌های نظری و عملی در زمینه خبرنگاری از جمله خبرنگار قرآنی را کسب می‌نمایند. از اینرو سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور در راستای برنامه جامع و اهداف از پیش تعیین شده خود در خصوص گسترش مفاهیم و محتوای قرآنی در کشور در نظر دارد دوره های تخصصی در عرصه خبرنگاری تدوین کند. تاثیرات خبر بر لایه های مختلف زندگی انسانها بر هیچ کسی پوشیده نیست و البته خلا حضور خبرنگاران کارکشته و اخلاق مدار هم هر روز بیشتر ار روز قبل خودنمایی میکند. کمااینکه توسعه و گسترش مفاهیم از ماموریتهای این سازمان بوده در قالب تربیت خبرنگار قرانی و معارفی میتوان حرکت موثر و ممتازی در عرصه فرهنگ کشور رقم زد. آموزشهای مد نظر سازمان قرآنی علاوه بر ارائه دروس بنیادین بخش خبر، تزریق روحیه اخلاق مداری بر خبرنگاران با ارزش افزوده سواد رسانه ای بالا می باشد.

اهداف کلی طرح :
حرکت به سمت تحقق توسعه فرهنگ و معارف قرآنی در بستر رسانه‌های مکتوب، دیداری، شنیداری و مجازی
دانش‌افزایی، مهارت‌بخشی و اشتغال‌زایی برای افراد تحت تعلیم
تقویت استعدادهای بالقوه و فراهم کردن بستر رسانه‌های معارفی برای علاقه‌مندان

اهداف رفتاری:
از جمله کارکردهای این طرح می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
شناسایی الفبای خبر و آموختن اصول اولیه تولید محتوای رسانه ای
آموختن اصول مقدماتی خبرنگاری و خبرنویسی در فضای مجازی
آشنایی با ساختمان متون و کسب های خبری
توانایی انجام و تنظیم مصاحبه
آشنایی با جامعه قرآنی (سازمان‌ها، تشکل‌ها، ساختارها، اسناد، شرح وظایف، قابلیت‌ها و...)

مخاطبان طرح:
فعالان قرآنی
مربیان قرآنی
مدیران موسسات قرآنی
دانشجویان علاقمند
مدیران کانون های مساجد
شرط ورود به دوره
علاقمندی به حوزه خبر و رسانه

حسن شرکت در طرح دوره:
بهره‌مندی از حضور اساتید برجسته
دریافت گواهینامه پایان دوره از معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی
در صورت فعالیت مستمر در دوره های تکمیلی پیشرفته ، امکان جذب این افراد در خبرگزاری ایکنا وجود دارد.

 نکات مهم قابل ذکر :
زمان ثبت نام : 20 فروردین لغایت 10 اردیبهشت 1401
تاریخ اجرا: نیمه دوم اردیبهشت 1401
مدت زمان دوره: این دوره به مدت 40 ساعت می باشد.
هرینه دوره مبلغ ششصد هزار ریال (60 هزار تومان) می باشد که می بایست هنگام ثبت نام، از طریق لینک ثبت نامی اعلام شده واریز گردد. (هزینه صدور مدرک)
نحوه اجرای دوره بدین صورت می باشد که محتوای نظری به صورت تولید محتوای ضبط شده در بستر سامانه معاونت آموزشی (lms) ارائه می گردد. و روز بعد کارگاه درس مربوطه (بخش عملی) به صورت آنلاین با حضور مدرس مربوطه برگزار می گردد.
افراد شرکت کننده می بایست بعد از گذراندن سرفصل در آزمون آنلاینی که از طرف سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار میشود شرکت نمایند.
نمره قبولی برای متقاضیان دوره در هر درس 15 می باشد.
در جلسات عملی دانشجو با توجه به اندوخته‌های خود ملزم به تهیه خبر با کمک کارشناسان خبر ایکنا است که به طور هم‌زمان با جلسات تئوری برگزار می‌شود.
فراگیران در دوره مقدماتی خبرنگاری قرآنی موظفند بعد از گذراندن دوره، در صورت تأیید اساتید دوره به عنوان ارائه، گزارش کار(پیاده نمودن مطالب تدریس شده در قالب خبر ) خود را به سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور(خبرگزاری بین المللی قرآن ایکنا) ارسال می نمایند تا مدرک دوره به ایشان ارائه گردد.
منابع دوره در قالب نسخه الکترونیکی در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.
منبع درس رسانه از نگاه قرآن (سند رسانه های رسانای رحمت)می باشد که جهت تهیه از طریق لینک زیر در پاتوق کتاب اقدام نمایید.

https://patogh.mobi/book

 

ثبت نام از طریق لینک https://qurani.jdereg.ir

برگزارکننده: سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور
شروع رویداد: 1401/1/20
پایان رویداد: 1401/2/10

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 3.92.91.54 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: یکشنبه, 24 تیر,1403