درباره قرار بندگی رمضان 1443 ایکنا

ماه مبارک رمضان در آیات قرآن پرشرافت و پربرکت نامبرده شده است؛ این ماه تنها برای عبادات خاص نیست بلکه دستورالعملی است که انسان به کمال و تعالی نزدیک می‌کند. در پرونده «قرار بندگی» کوشیده ایم به برخی پرسش های انسان امروز پیرامون قرآن، اخلاق و دین در کلام اساتید حوزه و دانشگاه پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

اخبار
🔹قرآن چه کتابی است؟ معلم قرآن خداست به این دلیل که الرَّحْمَنُ؛ عَلَّمَ الْقُرْآنَ. کتابی است که فرودگاه آن قلب پیامبر است، شفا است، ذکر است، خداوند آن را بیمه کرده و ... . بازگردیم به سراغ قرآن. 🔹قسمت سی‌اُم مسابقه سخن قرآن را با بیان حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی مشاهده می‌کنید.
دوشنبه, 12 اردیبهشت,1401
🔹هر روزی که در آن معصیت خدا نشود و گناهی انجام نگیرد آن روز عید واقعی است. 🔹بخش سی‌ام و آخر درس‌گفتار «آیه آیه بندگی» با موضوع «عید واقعی» و با کارشناسی حجت‌الاسلام آقاتهرانی، معلم اخلاق تقدیم نگاه مخاطبان می‌شود.
دوشنبه, 12 اردیبهشت,1401
🔹هیچ عرصه‌ای از عرصه‌های زندگی نیست که قرآن دریچه‌ای رو به هدایت برای انسان باز نکند، این ذهنیت گاهی باعث می‌شود که دچار تند‌روی‌هایی شویم، چرا که استفاده قرآن در زندگی قرار نیست، این طور باشد که نظریات علمی را امضا کند. 🔹قسمت سی‌ام درس‌گفتار «مشقی برای قرآن‌خوانی» با کارشناسی هانی چیت‌چیان، مدرس مدارس دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران تقدیم نگاه مخاطبان می‌شود.
دوشنبه, 12 اردیبهشت,1401
🔹قرآن را باید به عنوان کتاب برنامه بخوانیم و جنبه‌های رفتاری‌اش را معلوم کنیم. 🔹بخش بیست‌ونهم مجموعه درس‌گفتار «مشقی برای قرآن‌خوانی» با کارشناسی هانی چیت‌چیان، مدرس مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت مشاهده می‌کنید.
دوشنبه, 12 اردیبهشت,1401
🔹چه ایام خوبی را پشت سر گذاشتیم، روزهایی که توفیق روزه‌داری داشتیم و شب‌هایی که خداوند فرصت عبادت را به ما اعطا کرد. یک عده‌ای هم در این جهت ما را کمک کرده‌اند و نباید نسبت به آنها بی‌توجه بود. 🔹بخش بیست‌ونهم درس‌گفتار «آیه آیه بندگی» را با نام «قدرشناسی» و کارشناسی حجت‌الاسلام آقاتهرانی، معلم اخلاق مشاهده می‌کنید.
یکشنبه, 11 اردیبهشت,1401
🔹کسی اگر اندیشه‌ورز باشد و از چشم بینا برخوردار باشد جملاتی که ما از علی(ع) از نهج‌البلاغه و حکمت صدوپنجاه نقل کردیم کفایت می‌کند. البته در صورتی که به آن عمل کنیم. 🔹محسن اسماعیلی، استاد دانشگاه تهران در جلسه بیست و نهم سلسله مباحث «پای منبر علی(ع)» با نگاهی به نهج‌البلاغه به موضوع «عمل به موعظه» پرداخت.
یکشنبه, 11 اردیبهشت,1401
🔹تعریف‌ها و روایت‌های قرآن گاهی صریح است و گاهی با قصه و داستان بیان می‌شود و گاهی قسم می‌خورد که هر کدام از این روش‌ها حکمتی آموختنی دارد. 🔹قسمت بیست و نهم مسابقه سخن قرآن را با بیان حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی مشاهده می‌کنید.
یکشنبه, 11 اردیبهشت,1401
🔹سختی‌ها و تلخی‌ها برکاتی هم دارند و یکی از آنها این است که غرور افراد را شکسته و آنها را به کرنش وادار می‌کند. 🔹قسمت بیست و هشتم مسابقه سخن قرآن را با بیان حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی مشاهده می‌کنید.
شنبه, 10 اردیبهشت,1401
🔹هیچ مخلوقی پاسخگوی کردار مخلوق دیگر در پیشگاه خالق نیست. 🔹محسن اسماعیلی، استاد دانشگاه تهران در جلسه بیست و هشتم سلسله مباحث «پای منبر علی(ع)» با نگاهی به نهج‌البلاغه به موضوع «ترس از خدا» پرداخت.
شنبه, 10 اردیبهشت,1401
🔹تقوای فردی باید آرام‌آرام به تقوای جمعی منجر شود، یعنی ابتدا خویش را اصلاح کنیم و سپس بر دیگران اثرگذار باشیم. برای همین در اسلام امر به معروف و نهی از منکر مطرح شده است. 🔹بخش بیست‌وهشتم درس‌گفتار «آیه آیه بندگی» با نام «خودسازی» را با کارشناسی حجت‌الاسلام آقاتهرانی، معلم اخلاق مشاهده می‌کنید.
شنبه, 10 اردیبهشت,1401
🔹احکام اصل و پایه است ولی وقتی آیات قرآن را می‌خوانید، علاوه بر مجموعه‌ای از احکام، یک نظام معرفتی، شناختی و افق زندگی تعیین می‌کند. 🔹بخش بیست‌وهشتم مجموعه درس‌گفتار «مشقی برای قرآن‌خوانی» با کارشناسی هانی چیت‌چیان، مدرس مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت مشاهده می‌کنید.
شنبه, 10 اردیبهشت,1401
خداوند به همه قطعات زمان در قرآن قسم یاد کرده است؛ انسان هر روز ۲۴ ساعت این زمان مقدس را به خسران می‌دهد، مگر اینکه ایمان داشته و عمل صالح انجام دهد. 🔹قسمت بیست و هفتم مسابقه سخن قرآن با بیان حجت‌الاسلام قرائتی را مشاهده می‌کنید.
شنبه, 10 اردیبهشت,1401
🔹انسان در عمل باید نشان دهد مسلمان است، یعنی باید از بیرون مشخص باشد ما مسلمان هستیم. نباید رفتار دوگانه با اعتقاداتمان داشته باشیم، این خوب نیست. 🔹بخش بیست‌وهفتم درس‌گفتار «آیه آیه بندگی» با نام «تسلیم» با کارشناسی حجت‌الاسلام آقاتهرانی، معلم اخلاق ارائه می‌شود.
شنبه, 10 اردیبهشت,1401
🔹تربیت قرآنی و دینی اینگونه است که باید حق دیگران را کامل و بلکه بیشتر داد اما در گرفتن حق خود از دیگران سهل‌انگاری کرد، مسامحه داشت و بخشید. 🔸محسن اسماعیلی، استاد دانشگاه تهران در قسمت بیست و هفتم سلسله مباحث «پای منبر علی(ع)» با نگاهی به نهج‌البلاغه به موضوع «حق دیگران» پرداخت.
جمعه, 09 اردیبهشت,1401
🔹 در سؤال قسمت بیست و پنجم مسابقه سخن قرآن به موضوع آیه ۲۱۶ سوره مبارکه بقره و سختی‌ها و تلخی‌های زندگی اشاره شده است.
چهار شنبه, 07 اردیبهشت,1401
🔹کارکرد گزاره‌نویسی این است که در ابتلائات زندگی به آن گزاره‌ها رجوع و از آن‌ها برای حل مسئله استفاده کنیم. 🔹یاسر رضازاده، مدرس مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت در بیست و پنجمین درس‌گفتار «مشقی برای قرآن‌خوانی» به موضوع ابعاد کارکرد گزاره‌نویسی پرداخت.
چهار شنبه, 07 اردیبهشت,1401
🔹اسلام به معنای تسلیم حق بودن است، هر وقت دیدیم که حق از هر چیز برای ما عزیزتر است ما مسلمان هستیم. 🔹محسن اسماعیلی، استاد دانشگاه تهران در قسمت بیست و پنجم سلسله مباحث «پای منبر علی(ع)» با نگاهی به نهج‌البلاغه به موضوع «تسلیم حق» پرداخت.
چهار شنبه, 07 اردیبهشت,1401
🔹خدای تعالی مقتدر و ثابت است و باید به او توکل کرد و اگر به غیر از خدای متعال به هرکه تکیه کنید بدانید از این ویژگی‌ها بهره نمی‌برد. 🔹بخش بیست‌وپنجم درس‌گفتار «آیه آیه بندگی» با عنوان «توکل» را با کارشناسی حجت‌الاسلام آقاتهرانی، معلم اخلاق مشاهده می‌کنید.
چهار شنبه, 07 اردیبهشت,1401
برگزارکننده: سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور
شروع رویداد: 1401/1/14
پایان رویداد: 1401/2/11

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 44.200.194.255 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: پنجشنبه, 28 تیر,1403