درباره وبینار "غزه نماد مقاومت"

 

روز 29 دی ماه ، مصادف با «روز غزه» است؛ روزی كه می‌تواند فرصتی برای بازگویی مظلومیت مردم نوار غزه در جنگ 22روزه در سال 1378 و آگاهی‌بخشی بیشتر به افكار عمومی جهان نسبت به عمق وحشی‌گری و كودك‌كشی رژیم غاصب صهیونیستی باشد.
نوار غزه در جنوب‌ غربی‌ سرزمین‌های‌ اشغالی فلسطین و با مساحتی بیش از ‌360‌ كیلومتر مربع‌ واقع شده و بیش از یك‌ میلیون‌ و800 هزار نفر جمعیت دارد.
رژیم صهیونیستی در هفتم دی‌ماه سال 1387 هجری شمسی، در حمله‌ای وحشیانه و غیرانسانی، نوار غزه را هدف حملات جنگنده‌های خود قرار دارد كه این حمله 22 روز به طول انجامید و در نتیجه آ ن بسیاری از منازل مسكونی، بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد و درمانگاه‌ها و زیرساخت‌ها و تأسیسات نوار غزه تخریب شدند و شمار زیادی از غیرنظامیان از جمله كودكان و زنان بی‌گناه به شهادت رسیدند.
براساس آمارهای ارائه شده، در جنگ 22 روزه، 1455 نفر شهید شدند كه 404 نفر از آن‌ها را كودكان و 115 نفر را نیز زنان تشكیل می‌دهند و تعداد مجروحان جنگ 22 روزه رژیم صهیونیستی نیز 5303 نفر برآورد شد كه از این تعداد 1815 نفر كودك بودند.
بر اساس گزارش سازمان‌های فلسطینی، در جنگ 22 روزه 40 بیمارستان و مركز درمانی مستقیما هدف حملات و بمباران قرار گرفتند كه در نتیجه آن 10 میلیون دلار به بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های وزارت بهداشت خسارت وارد شد. در نتیجه این جنگ 15 دستگاه آمبولانس مستقیما نیز هدف حملات وحشیانه قرار گرفت.
جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در سال 1378 هجری شمسی علیه مردم مظلوم نوار غزه در حالی صورت گرفت كه رسانه‌های غربی ، عمق جنایات و كشتار رژیم صهیونیستی را سانسور و تلاش می‌كردند كه جنبش حماس را مقصر این حملات جلوه دهند و از طریق بایكوت رسانه‌ای، تصوری نادرست از واقعیت این جنگ وحشیانه به شهروندان خود می‌دانند.
در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران كه همواره حامی محور مقاومت و مردم مظلوم فلسطین بوده است، در نخستین سالروز جنگ 22 روزه با هدف بازگویی مظلومیت مردم فلسطین و رساندن صدای این مظلومیت به گوش آزادگان جهان و همچنین، تجلیل از حماسه‌آفرینی محور مقاومت، روز 29 دی‌ماه را «روز ملی غزه» نام‌گذاری كرد تا از این طریق مقاومت 22 روزه مجاهدان غزه در برابر وحشی‌گری اسرائیل را ارج نهد و این مقاومت قهرمانانه را پیوسته در اذهان یادآوری كند.
قانون اعلام، روز 29 دی‌ماه به عنوان روز «غزه نماد مقاومت فلسطین»، در سال 1388 هجری شمسی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسید و از سوی رئیس جمهور وقت برای اجرا ابلاغ شد. براساس این قانون، روز 29 دی‌ماه(18 ژانویه 2009) به ‌عنوان روز ملی غزه اعلام و در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ثبت شد.

 

 

 

بدین منظور، وبینار تخصصی"غزه نماد مقاومت -جایگاه مقاومت در هندسه قدرت جهانی" با سخنرانی : استاد حسن عابدینی، دکتری سیاستگذاری عمومی و کارشناس مسائل بین الملل ؛ با همکاری: سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی، مرکز سما واحد بندرانزلی، بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری واحد بندر انزلی و غرب گیلان ، در ساعت 15.30 دوشنبه مورخ  29/10/1399 برگزار می شود.

 

در  سامانه دانان به نشانی daanaan.daan.ir و همزمان و به صورت زنده در سامانه Roytab.ir پخش می گردد.

 

اخبار
درباره وبینار "غزه نماد مقاومت"
سه شنبه, 30 دی,1399
برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد گيلان
شروع رویداد: 1399/10/29
پایان رویداد: 1399/10/29

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 100.28.2.72 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: شنبه, 26 خرداد,1403