درباره اثرات تغییر اقلیم بر منابع آبی ایران

مسئله کاهش منابع آبی تحت تاثیر تغییر اقلیم در آینده­ای نه چندان دور وارد ابعاد تازه­ای خواهد شد و مناطق بسیاری از جهان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.  تغییر اقلیم یک پدیده پیچیده اتمسفری اقیانوسی در مقیاس جهانی و درازمدت است. این پدیده متاثر از عواملی چون فعالیتهای خورشیدی، آتشفشانها، اتمسفر، اقیانوسها و درصد گازهای گلخانه ­ای در اتمسفر می­باشد که دارای اثرات متقابل هستند.

این تغییرات منجر به دگرگونی در وضع آب و هوا، تغییر توزیع مکانی و زمانی بارش و نوع آن (جامد یا مایع)، جریانات سطحی، تبخیر، تغذیه سفره آبهای زیر زمینی و کیفیت آب شده و بطور کلی روند جدیدی را در اقلیم جهانی موجب می شود و در آینده­ای نه چندان دور بیشتر کشورها با تنش آبی مواجه خواهند شد از این رو بررسی اثر تغییر اقلیم بر منابع آب حائز اهمیت می­باشد.

کشور ایران نیز علاوه بر دارا بودن اقلیم خشک و منابع آبی محدود، با بحران آب مواجه است. ایران نیز از اثرات تغییرات اقلیمی در امان نبوده و تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت که خود منجر به کاهش هرچه بیشتر منابع آبی و تشدید بحران آب خواهد شد. از این رو با توجه به برگزاری پنجمین کنفرانس سالانه کشورهای عضو پیمان آب و هوایی سازمان ملل، نشست ((اثرات تغییر اقلیم بر منابع آبی ایران)) با حضور دکتر محسن ناصری،‌ عضو هیات علمی دانشکدگان فنی، دانشکده­ی عمران دانشگاه تهران،‌ دکتر علیرضا مساح،‌ عضو هیات علمی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران، دکتر طاهره انصافی مقدم،‌ عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور و حسن اجتماعی، کارشناس رسانه و محیط زیست به عنوان دبیر نشست برگزار خواهد شد.

این نشست روز چهارشنبه 12 آبان ماه ساعت 16 به صورت آنلاین خواهد بود.

 علاقه­ مندان جهت شرکت در این وبینار میتوانند به صورت رایگان ثبت نام نمایند.

اخبار
وبینار بررسی اثرات تغییر اقلیم بر منابع آبی ایران به همت مرکز فعالیت‌های محیط‌زیستی دانشجویان ایران، روز چهارشنبه ۱۲ آبان با حضور ۱۸۰ شرکت‌کننده برگزار شد.
سه شنبه, 18 آبان,1400
معرفی افراد
دکتر محسن ناصری
دکتر محسن ناصری
عضو هیات علمی دانشکدگان فنی، دانشکده¬ی عمران دانشگاه تهران
دکتر علیرضا مساح
دکتر علیرضا مساح
عضو هیات علمی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران
دکتر طاهره انصافی مقدم
دکتر طاهره انصافی مقدم
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور
حسن اجتماعی
حسن اجتماعی
کارشناس رسانه و محیط زیست؛ دبیر نشست
برگزارکننده: سازمان دانشجويان
شروع رویداد: 1400/8/11
پایان رویداد: 1400/8/12

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 100.28.227.63 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: پنجشنبه, 24 خرداد,1403