درباره طرح ایران مرز پرگهر بازدید از ارگ شیخ بهائی نجف آباد در استان اصفهان

 

ارگ شیخ بهائی مشهور به هفت برج خارون با توضیحات کارشناس ابنیه تاریخی در قالب طرح ملی ایران مرز پرگهر معرفی شد.

 

آقای موحدی مدیر روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری نجف آبادگفتند پربازدیدترین جاذبه گردشگری نجف آباد به مساحت نزدیک به ۳ هزار متر مربع در جنوب شرقی شهر نجف آباد و نزدیک نهر قدیمی خارون واقع شده و دارای ۷ برج منفرد از هم است که با دیوارهای کاهگلی ۴ متری به یکدیگر مرتبط شده اند.

 

 

 

تقسیم بندی برج ها در زوایا و اضلاع دیوارها و نیز سردر ورودی های این مجموعه، منظره زیبایی را به وجود آورده است که به وسیله هشتی و اتاقهایی در بالا و پایین و زیرزمین، ورود به این مکان را ممکن می سازد. برج های این مجموعه به عنوان محل زندگی کبوتر، در زمان ساخت به عنوان جمع آوری کننده فضولات پرندگان به منظور مصرف در بخش کشاورزی کاربرد داشته است.

 

 

 

این مجموعه که متعلق به اواخر دوران قاجار است، در سال ۸۲ توسط شهرداری مورد تملک و پس از مرمت و بازسازی، در سال ۸۴ به عنوان اولین مجموعه گردشگری شهر نجف آباد مورد بهره برداری قرار گرفت. این اثر با شماره ۳۴۸۱ در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است و در حال حاضر با امکاناتی مانند فضای سبز، آب نما، غرفه های متعدد نمایشگاهی، چایخانه سنتی و موزه آثار باستانی به صورت مجموعه ای با کاربری های فرهنگی، تفریحی و گردشگری فضایی متفاوت را برای گردشگران فراهم کرده است

 

 

 

نشانی مجموعه تاریخی هفت برج خارون : اصفهان، نجف آباد، بلوار شهید محسن حججی

 

برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد صنعتي اصفهان
شروع رویداد: 1399/11/28
پایان رویداد: 1399/11/28

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 100.28.2.72 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: شنبه, 26 خرداد,1403