درباره گرامی داشت روز شهدای جهاد دانشگاهی

شهید هاشم اخترشمار که در شامگاه ۲۷ دی ماه سال ۱۳۶۵ در دانشکده فنی دانشگاه تبریز مورد بمباران هوایی قرار گرفت و به مقام رفیع شهادت نائل آمد از شهدای گیلانی این سانحه بودند.

۳۴ سال پیش در چنین روزی، دانشکده فنی دانشگاه تبریز توسط هواپیماهای بعثی مورد هدف قرار گرفت و این حادثه شوم منجربه شهادت ۲۲ نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز و کارکنان جهاددانشگاهی شد.

در سال ۱۳۶۵ از دانشجویان دانشگاه تبریز که آماده اعزام به جبهه‌ها بودند خواسته شده بود به جای اعزام به جبهه به عنوان نیروهای بسیجی در ساخت مهمات در دانشکده فنی این دانشگاه که در ساعات غیر درسی در اختیار دانشجویان بسیجی به جهت تامین مهمات جبهه قرار گرفته بود، از تخصص‌شان استفاده شود که این دانشجویان با استفاده از امکانات و دستگاه‌های موجود در کارگاه قطعات نظامی مورد نیاز در جبهه را تولید می‌کردند این اقدام از اوایل دی‌ماه سال ۱۳۶۵ شروع شده بود و نهایتا در روز ۲۷ دی‌ماه همان سال ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه مورد هجوم وحشیانه رژیم بعثی قرار گرفت و در نتیجه این هجوم وحشیانه ۲۲ نفر از دانشجویان مشغول در کارگاه شهید و ۸ نفر نیز مجروح شدند.

شهید هاشم اخترشمار، شهید سجاد(ایرج) خلوتی، شهید محسن محمدی غریبانی، شهید رحمان قفل‌گری، شهید مرتضی زمان‌پور، شهید علی فصیح کجاآبادی، شهید حمیدرضا ملکوتی‌خواه، شهید علیرضا رضوان‌جو، شهید عباس ارشدی‌پور، شهید صدیار صفری، شهید بیاضعلی اسدی‌فرد، شهید سیدمحسن جواهری، شهید سعید امیرخانی، شهید مهدی امیرکاظمی، شهید علیرضا کریمی وفایی، شهید حسین شیرین سرندی، شهید مرتضی جابری، شهید فوادالدین محمودی، شهید یعقوب اسماعیل‌زاده، شهید شیرزاد شریفی، شهید عادل جعفری نویمی‌پور و شهید حسین رضاپور جزو داوطلبانی بودند که برای اعزام به جبهه نام‌نویسی کرده بودند تا داوطلبانه به خطوط مقدم جبهه اعزام شوند، اما با توجه به نیازی که به وجود آنان در کارگاه برای تولید قطعات نظامی احساس می‌شد درخواست کار در کارگاه را قبول کرده بودند تا بتواند با استفاده از تخصص‌های فنی خود سهمی در جنگ داشته باشند تا اینکه در ۲۷ دی‌ماه به در اثر بمباران به شهادت رسیدند.

شهید هاشم اخترشمار

شهید هاشم اخترشمار که در شامگاه ۲۷ دی ماه سال ۱۳۶۵ در دانشکده فنی دانشگاه تبریز مورد بمباران هوایی قرار گرفت و به مقام رفیع شهادت نائل آمد از شهدای گیلانی این سانحه بودند.

شهید هاشم اخترشمار در سال ۱۳۳۴ در خانوده‌ای مسلمان و متدین در شهرستان رشت متولد شد، وی فردی فرهیخته، پرهیزگار شریف و وارسته بود. روابط اجتماعی وی با مردم ستودنی و در حسن بیان دارای جاذبه خاصی بود. شهید بیکاری را آفت می‌دانست و اوقات فراغت خود را با مطالعه کتاب‌های علمی و فنی می‌گذراند.

وی در هر شرایطی حرمت خدا را حفظ می‌کرد و برای انسجام خانواده و دوستی متقابل اهمیت ویژه قائل بود فرایض دینی را در مسجد حاج مجتهد رشت بجا می‌آورد؛ در بدو انقلاب نیز در پایگاه‌های تقسیم ارزاق به مردم فعالیت‌های گسترده‌ای داشت، ایشان از هر فرصتی برای خدمت به مردم بهره می‌جست و در نهایت دین باوری به علم جویی و کسب معرفت می‌پرداخت تا توانایی خویش را در مسیر انسانیت به درجه والای تقرب الهی سوق دهد.

خواهرانم، حجاب را رعایت کرده و پاسدار حرمت خون شهیدان باشید و در پشت جبهه برای حمایت از رزمندگان از هیچ امری کوتاهی نکنید زیرا دشمنان انقلاب اسلامی درصدد ایجاد فاصله بین مردم و جبهه‌ها هستند.

۲۷ دی؛ سالروز شهدای جهاددانشگاهی

۲۷ دی‌ماه در تقویم جهاددانشگاهی به عنوان «سالروز شهدای جهاددانشگاهی» نامگذاری شده است، در راستای پاسداشت یاد و خاطره شهدای این روز به ویژه شهید دانشجو «هاشم اخترشمار» از شهدای گیلانی دانشگاه تبریز، معاونت فرهنگی به همراهی تعدادی از کارکنان جهاددانشگاهی گیلان با حضور در گلزار شهدای رشت و قرائت فاتحه و نثار گل به مقام شامخ این شهید بزرگوار ادای احترام کردند.

همچنین تعدادی از دانشجویان عضو سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان به منظور پاسداشت مقام شامخ شهدای دانشگاه تبریزهمزمان با اذان ظهر اقدام به توزیع نذر تغذیه بین کودکان ۲۷ خانواده آسیب‌دیده حاشیه شهر می‌کنند.

 

برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد گيلان
شروع رویداد: 1399/10/27
پایان رویداد: 1399/10/27

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 44.221.73.157 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: شنبه, 26 خرداد,1403