درباره فرامواد: فراتر از مواد با خواص غیرطبیعی

فیزیک دانان در حال توسعه فراماده هایی هستند که به طور مشخص، برای حصول خواص شگفت انگیزی طراحی می شوند. البته که اصلاح ساختار مواد برای داشتن ظاهری بهتر، تاکنون مرسوم و معمول بوده است. اما حالا نوبت به تغییر مکانیک مواد رسیده است!...

در حال حاضر، گروه های تحقیقاتی بسیاری روی ایده هایی مربوط به موادی افسانه ای کار می کنند. موادی مانند سرامیک های فنری، شنل های نامرئی کننده و اسفنج های پلاستیکی با قابلیت برنامه ریزی!

مطمئنا این مواد در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. از ساخت کف پوش های فضاپیما گرفته تا تولید قسمت زیرین کفش های مدرن. پروفسور «مارتین وگنر» از موسسۀ تحقیقات تکنولوژی Karlsruhe آلمان در این باره می گوید:

در ابتدا اشتیاق و هیجانی که ما داشتیم، تماما معطوف به دستکاری خواص الکترومغناطیسی مواد بود. اما حالا، به زمینه های کاملا متفاوتی مثل ترمودینامیک و به تازگی مکانیک مواد نیز وارد شده ایم.

پروفسور وگنر همچنین در این باره به بی‌بی‌سی گفته است که واژۀ فراماده یا metamaterial برای هر طراحی‌ عجیب و عجیبی که روی مواد اعمال شود، به کار می رود. حتی اگر این تغییرات بدون ثبات باشند. معمولا این کلمه به ماده ای اشاره دارد که در آن خاصیتی غیر عادی مشاهده شود که به هیچ وجه از مواد اولیه انتظار نمی‌ رفته است.

🔻سرفصل‌های مورد بحث:

🔰آشنایی با فرامواد

🔰آشنایی با روش های پرینت سه بعدی

🔰بهینه سازی هندسه و توپولوژی

🔰کاربردهای فرامواد در صنعت

 

برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد علم و صنعت
شروع رویداد: 1401/5/4
پایان رویداد: 1401/5/4

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 44.220.62.183 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: پنجشنبه, 10 اسفند,1402