درباره « از نافرمانی مدنی تا افساد فی الارض »

 

حق اعتراض و حق آزادی بیان در این خصوص از حقوق مصرح شهروندان در اصل 27 قانون اساسی است. با این حال در تمام سالیان گذشته و در مقاطع گوناگون پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره برداشت‌ها و تلقی‌های گوناگونی از این حق صورت گرفته است که این امر موجب شده تا همواره بازار بحث و نظر در این خصوص گرم باشد.

شاید یکی از دلایلی که اجازه نداده است تا این بحث پردامنه به نتیجه مطلوب برسد این باشد که همواره این موضوع در زمان‌هایی مطرح شده است که اعتراضی یا مناقشه‌ای در میان بوده و در نتیجه مصادیق بحث مورد اشاره بر محتوای آن غالب می‌شده‌اند. از طرف دیگر نگاه و ملاحظات سیاسی همواره با جان‌مایه قانون زاویه‌هایی داشته‌اند که این موضوع سبب شده است تا اصالت قانون تحت الشعاع این زوایا قرار بگیرد.

از همین رو برگزاری نشستی حقوقی با حضور اساتید برجسته حقوق در زمینه شفاف‌سازی حدود «حق اعتراض» در قانون و در واقع یافتن و معرفی «ابزارهای قانونی اعتراض» آن هم در شرایط ثبات و به دور از هیجانات سیاسی متداول قطعا می‌تواند زمینه‌ساز «فرهنگ‌سازی» مناسب در این زمینه بشود و عموم جامعه به خصوص دانشجویان را به عنوان یکی از راه‌بران اصلی جامعه امروز، آگاه کرده و شبهات و سوالات آنان را نیز مرتفع سازد.

از همین رو در آخرین روزهای آبان ماه که مصادف است با سالگشت یکی از تلخ‌ترین وقایع برآمده از این ابهام تاریخی و مشکل حل نشده؛ سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی بنا دارد تا با شروع یک سلسله نشست با عنوان

«از نافرمانی مدنی تا افساد فی الارض»  و عنوان فرعی «آشنایی با ابزارهای قانونی اعتراض در ایران» به گفتمان‌سازی برای حل و فصل این معضل قدیمی بپردازد. 

قسمت اول این برنامه این برنامه با حضور دکتر عباس شیخ الاسلام (استاد حقوق دانشگاه آزاد اسلامی ) در تاریخ 4 آذرماه برگزار شد . 

برای مشاهده این برنامه میتوانید به پیج ایستاگرامی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی مراجعه فرمایید . 

 

 

 

 

 

اخبار
ساگرد واقعه آبان 98
یکشنبه, 09 آذر,1399
برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد خراسان رضوی
شروع رویداد: 1399/9/4
پایان رویداد: 1399/9/4

QRCode رویداد
نظر شما در خصوص رویداد
چندرسانه ای
تماس با ما

شماره تماس دفتر مرکزی سازمان دانش‌جویان جهادددانشگاهی خراسان‌رضوی : 

051-31997333

آدرس : 

بزرگراه آزادی ،  پردیس دانشگاه فردوسی ، ساختمان معاونت فرهنگی‌جهاددانشگاهی مرکزی 

ثبت نظر در خصوص رویداد
متن پیام
ثبت نظر
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 44.211.26.178 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: پنجشنبه, 31 خرداد,1403