فخر خطه گیلان

چهار شنبه, 24 اسفند,1401

فخر خطه گیلان

بخش استانی چهارمین طرح ملی نکوداشت مفاخر ایران اسلامی  با عنوان "فخر خطه گیلان" به همت کانون دادبان سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی استان گیلان  برگزار شد. 

در راستای گرامیداشت مفاخر استان گیلان مستند تصویری با عنوان "فخرخطه گیلان" توسط کانون دادبان سازمان دانشجویان استان گیلان تهیه و تولید شد. 

شناخت مفاخر  و  آثار علمی ارزشمندشان و الگو سازی از سبک زندگی شان نه تنها در زندگی علمی و تحصیلی، بلکه در زندگی فردی و اجتماعی دانشجویان نیز می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. 

 محوریت این مستند تصویری معرفی  یکی از مفاخر برجسته ایران و استان گیلان "دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی" حقوقدان، مؤلف، ادیب، فیلسوف است. ایشان در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۰۲ در شهرستان لنگرود در استان گیلان متولد شد.  

دکتر جعفری لنگرودی تحصیلات مقدماتی خود را نزد پدرش فرا گرفت و پس از گذراندن مقاطع ابتدایی و متوسطه خود را در شهر لنگرود با نمرات ممتاز طی کرد. پس از طی دوران ابتدایی و متوسطه، تحصیلاتش را در دانشسرای مقدماتی رشت پی گرفت. وی به جهت ادامه تحصیل در زمینه فقه، اصول، فلسفه، منطق، عرفان به خراسان رهسپار شد. بعد از اتمام تحصیل در مشهد عازم شهر قم و همزمان در دانشکده حقوق دانشگاه تهران پذیرفته و با نمرات ممتاز و کسب رتبه اول دوره لیسانس خود را به پایان رساند و در همان دانشگاه به تحصیلات خود ادامه داد. 

اعضای سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی استان گیلان در یکی از روزهای زمستانی ۱۴۰۱  در قالب طرح ملی نکوداشت مفاخر ایران اسلامی، رهسپار زادگاه این شخصیت علمی، شهر لنگرود واقع در استان گیلان شدند. آن ها در حالیکه سرشار از ذوق و احساس بودند به خیابان ها و کوچه ها و بازار محلی زیبای شهر لنگرود رفتند تا با دوربین دانشجویی خود آنچه همشهری های این استاد گرانقدر درباره ایشان بیان می کنند را ثبت کنند. دربخش دوم این مستند نیز سخنان دانشجویان دکتر جعفری لنگرودی را می شنویم. 

دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی در تاریخ ۸ اسفند ۱۴۰۱ در شهر ایستبورن انگلستان به رحمت ایزدی پیوستند.لازم به ذکر است که ضبط مستند پیش از درگذشت زنده یاد دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی انجام شده است.

 
 
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2024 - All rights reserved.
آدرس آی پی: 3.239.91.5 سیستم عامل: Unknown مرورگر: Unknown تاریخ مشاهده: یکشنبه, 26 فروردین,1403