برکات روضه های خانگی

چهار شنبه, 29 مرداد,1399

برکات روضه های خانگی

به گزارش روابط عمومی پویش روضه های خانگی، در مراسم رونمایی از پوستر پویش #روضه_های_خانگی، مداحان کشور حضور داشتند که هر کدام در خصوص جایگاه و اهمیت این مراسم سنتی عزاداری مطالبی را بیان کردند.

سیدعلی سادات‌رضوی، یکی از مداحان حاضر در این پویش، با اشاره به اولین دیدار جامعه مداحان کشور پس از انقلاب با امام راحل، گفت: در این مراسم حاج اکبر کاظمی عین الدوله‌ای، سوره ضحی را خواند و وقتی به آیه ۱۱ این سوره که می‌فرماید: « وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ؛ و از نعمت پروردگار خويش [با مردم] سخن گوى» رسید، ۲۰ دقیقه این آیه را تفسیر کرد و این در حالی بود که وی یک مداح روضه‌خوان مجلس زنانه بود ولی تا این حد اطلاعات و توانمندی تفسیری داشت. در همین مجلس امام فرمودند که شماها بودید که در خانه‌ها تصویر مظلوم را به مردم نشان دادید و ظالم را شناساندید. مسئله آپارتمان‌نشینی از یک سو و کم شدن تعداد آدم‎هایی که شایسته حضور در خانه‌های مردم هستند از سوی دیگر باعث کاهش روضه‌های خانگی شده است. جایگاه افرادی که به خانه‌های مردم می‌رفتند نیز تغییر پیدا کرده است.

 

مصطفی روحانی، دیگر مداح کشورمان نیز در این مراسم با بیان اینکه براساس روایات وقتی مجلس روضه سید‌الشهدا(ع) پایان پیدا می‌کند، آن مکان، محل نزول ملائک می‌شود، ادامه داد: همچنین در روایات آمده است که حضرت فاطمه(س) اول کسی است که در مجلس عزای پسرش شرکت می‌کند، پس باید تلاش کنیم خانه‌های خود را به محلی برای نزول فرشتگان و حضور مادر ائمه(ع) تبدیل کنیم. البته نباید ترویج روضه‌های خانگی، برگزاری مراسم عزاداری با جمعیت‌های بزرگ را تحت تأثیر قرار دهد.

 

محسن طاهری، یکی از ذاکرین اهل بیت علیهم السلام، نیز که نتوانسته بود در این مراسم شرکت کند با ارسال پیامی تصویری از این پویش حمایت کرد و گفت: در شرایط فعلی که نمی‌توانیم مثل گذشته برنامه‌های عزاداری را برگزار کنیم، یکی از بهترین پیشنهادها این است که هر خانه را یک حسینیه کنیم و در این ایام با خانواده مراسم عزاداری برگزار کنیم.

 

مرتضی طاهری،  نیز که در این مراسم حضور داشت، از برکات روضه‌های خانگی گفت و افزود: سال‌های سال همراه پدر در این روضه‌ها مداحی می‌کردیم و مداحی‌های ما از این مراسم‌ آغاز شد. در این مراسم‌ خانواده‌هایی را می‌دیدیم که چندان قید و بندی ندارند اما به برگزاری روضه‌های خانگی پایبند هستند و از همین روضه‌ها بود که معارف را دریافتند و پای کار انقلاب آمدند. وی با ابراز تأسف از اینکه پس از انقلاب چند اشتباه موجب تضعیف روضه‌های خانگی شد، تصریح کرد: آپارتمان‌نشینی موجب شد این روضه‌ها کاهش پیدا کند و جای خود را به مراسم‌ بزرگ دهد. همین مسئله موجب حذف برخی از مباحث از مراسم عزاداری شد؛ مثلاً اکنون مسائل شرعی در مراسم‌ عزاداری بزرگ گفته نمی‌شود. این حرکت خوب و پویش ارزشمندی است و بسیار خوب است که در تولید محتوای این پویش به شبهات مطرح شده در فضای مجازی پاسخ داده شود.

 

امیر اسکندری، ذاکر اهل بیت(ع)، نیز پیشنهاد کرد که فضیلت برگزاری روضه‌های خانگی با تهیه کلیپ‌های کوتاه برای مردم تشریح و تأثیر آن بر تربیت فرزندان تبیین شود.
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2022 - All rights reserved.