دبیر کمیته علمی و محتوایی پویش: روضه های خانگی سنت دیرینه مکتب تشیع

چهار شنبه, 29 مرداد,1399

دبیر کمیته علمی و محتوایی پویش: روضه های خانگی سنت دیرینه مکتب تشیع

به گزارش روابط عمومی پویش روضه های خانگی، محمدی‌فام، دبیر کمیته علمی و محتوایی پویش، با ذکر اینکه برگزاری روضه‌های خانگی از سنت‌های دیرینه مکتب تشیع بوده و در خانه ائمه معصومین(ع)، علما، مراجع و عموم مردم برگزار می‌شده است، گفت: طی سال‌های اخیر با گسترش برنامه‌ هیئت‌های مذهبی بزرگ و برگزاری جلسات در حسینیه‌ها و ... احساس کردیم این سنت ارزشمند در حال کمرنگ شدن است. طی این مدت ذاکران اهل بیت و خطبا تذکر می‌دادند که نباید از برگزاری روضه‌های خانگی غافل شویم؛ لذا گروه‌های زیادی در تلاش برای احیای این سنت ارزشمندند. ما نیز تلاش می‌کنیم مسئولیت و وظیفه خود را انجام دهیم.

وی با اشاره به شیوع کرونا، ادامه داد: شیوع کرونا بهانه‌ای برای احیای این سنت شده است تا با نصب یک پرچم، تهیه چای و دعوت از روضه‌خوان، در خانه خودمان اقدام به برپایی مراسم عزا کنیم. در حال تولید محتوای مناسب برای این قبیل مراسم‌ هستیم تا در صورتی که امکان حضور روضه‌خوان در خانه‌ها نبود، مردم بتوانند با دانلود محتواهای تهیه شده در قالب سخنرانی کوتاه، مداحی‌های فاخر، پاسخ به شبهات و ... از آنها برای برگزاری روضه‌های خانگی استفاده کنند.

محمدی‌فام از مردم خواست که با برگزاری روضه‌های خانگی این سنت حسنه را احیا کنند و افزود: علاقه‌مندان می‌توانند از مراسم روضه‌های خانگی خود عکس، فیلم و پادکست تهیه و برای ما ارسال کنند. همچنین می‌توانند فرزندان خود را به کشیدن نقاشی در این زمینه تشویق کنند و با نوشتن آیات قرآنی مربوط به امام حسین(ع) یا انجام نقاشی ـ خط به این پویش بپیوندند.

وی از فعالیت بخش چندرسانه‌ای این پویش نیز سخن گفت و افزود: در بخش چند رسانه‌ای تهیه سخنرانی، معرفی کتاب و برگزاری نشست‌هایی در واحدهای جهاددانشگاهی به صورت مجازی در دستور کار قرار دارد. همچنین بخش پژوهش در حال تهیه تاریخچه‌ای از برگزاری روضه‌های خانگی است.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2022 - All rights reserved.