از برگزاری همایش سردار سلیمانی در ۱۳ دی تا اجرای ۳۰ برنامه در سراسر کشور توسط جهاددانشگاهی

سه شنبه, 09 دی,1399

از برگزاری همایش سردار سلیمانی در ۱۳ دی تا اجرای ۳۰ برنامه در سراسر کشور توسط جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی، نشست خبری رویداد ملی - دانشجویی بزرگداشت سیدالشهدای مقاومت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی امروز شنبه ششم دی به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی با حضور عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در محل سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در این نشست با گرامیداشت رشادت‌های این اسطورۀ مقاومت و اشاره به رسالت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی در معرفی ابعاد شخصیتی و فعالیت‌های شخصیت‌ها و مفاخر دینی و ملی گفت: معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی تلاش کرده به فراخور ظرفیت‌ها برنامه‌هایی را در این حیطه تعریف و تدوین کند. سال گذشته و در پی شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، شورای سیاستگذاری در معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی تشکیل و تأکید شد که می‌توان از ظرفیت دانشجویی برای تبیین ابعاد مختلف شخصیتی ایشان بهره‌مند شد.

رویدادهای شخصیت‌محور به عرصه‌های ادبی و هنری ورود کنند
وی با اشاره به کم‌کاری‌ها در به تصویرکشیدن ابعاد شخصیتی چهره‌های ملی، دینی و مذهبی اذعان کرد: متاسفانه در حوزه هنری نتوانستیم شخصیت های ملی، دینی و مذهبی را به خوبی به تصویر بکشیم و نیاز است ظرفیت ها را دخیل کنیم.
دکتر علیزاده در ادامه افزود: بر این اساس رویداد ملی - دانشجویی بزرگداشت نخستین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در دو بخش علمی - پژوهشی و ادبی - هنری تبیین شد و هدف از برگزاری این رویداد معرفی صحیح شخصیت سردار شهید سلیمانی به جامعه دانشگاهی و دانشجویی بود. در همین راستا و همزمان با برگزاری نشست‌های تخصصی گوناگون، فضای مجازی این امکان را نیز فراهم کرده که بتوانیم در این برنامه‌ها و نشست‌ها از حضور اساتید مطرح داخلی و خارجی استفاده کنیم.
وی ضمن تشریح ابعاد این رویداد ملی – دانشجویی اضافه کرد: در این رویداد به دنبال به‌کارگیری هنر در جهت معرفی ابعاد شخصیتی ایشان بوده‌ایم. همچنین از آن‌جاکه بسیاری از فعالیت‌ها و اقدامات مؤثر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی رویکردی جامعه‌محور داشته است، بخشی از این رویداد به ارائه مقاله‌های دانشجویی با این محوریت اختصاص یافته است.
دکتر علیزاده با ارزیابی مثبت از تأثیر معرفی صحیح شخصیت سردار شهید سلیمانی به عنوان الگویی دینی و ملی به جامعه دانشجویان در سبک زندگی صحیح آن‌ها در حوزه‌های مختلف تأکید کرد: به خوبی نتوانسته‌ایم از عرصه‌های هنری برای معرفی شخصیت‌های ملی و دینی به دانشجویان استفاده کنیم اما این رویداد‌ها، چه در جهاددانشگاهی و چه در مجموعه‌های دیگر، می‌تواند بستری برای توجه بیشتر به ظرفیت‌های هنری باشد.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی همچنین درباره همکاری با سایر مجموعه‌ها در گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: از مشارکت سایر مجموعه‌ها در اجرای هر چه بهتر برنامه‌ها استفاده می‌کنیم. در عین حال معتقدیم نباید موازی‌کاری در فعالیت‌ها و برنامه‌ها و رویدا‌های فرهنگی انجام پذیرد و لذا استقبال می‌کنیم که سایر مجموعه‌ها علاقه‌مند باشند برنامه و طرحی مشابه هر یک از بخش‌های این رویداد اجرا کنند و ما می‌توانیم در کنار آن‌ها باشیم.
وی افزود: همه فعالیت‌ها نباید به برنامه‌ها و فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی منحصر باشد و در عین حال صرفاً یک بازه زمانی خاص نمی‌تواند منجر به معرفی صحیحی از شخصیت سردار باشد و در این راستا نیازمند برنامه‌های ملی و فراملی و فراتر از فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی هستیم.
علیزاده با بیان اینکه سردار سلیمانی در معرفی اهداف، آرمان‌ها و ارزش‌های جمهوری اسلامی موفق بوده‌اند گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، خود یک رسانه هستند. بُعد اجتماعی شخصیت ایشان و علاقه دانشجویان به این عرصه، به عنوان یک فرصت می‌تواند محور برنامه‌ریزی‌های فرهنگی ما باشد. همچنین پرداخت و ورود این رویداد به عرصه ادبی و هنری که تا پیش از این کمتر مورد توجه برنامه‌های شخصیت‌محور بوده، می‌تواند جرقه‌ای برای کمک به فعالیت و حضور سازندگان آثار هنری در این عرصه باشد. امیدواریم با برگزاری این رویداد بتوانیم سهم کوچکی در پاسداشت شخصیت عظیم ایشان ایفا کنیم.

مهلت ارسال مقاله تا ۸ دی‌ماه و ارسال آثار هنری تا پایان دی‌ماه
مهدی عباسی سرپرست سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در این نشست خبری ضمن تأکید بر تاثیرگذاری شهادت سردار سلیمانی در فضای فرهنگی و سیاسی کل منطقه گفت: جهاد دانشگاهی تصمیم گرفته است در اولین سالگرد این سردار مجموعه‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و هنری و علمی پژوهی سامان‌دهی کند.
عباسی در ادامه این رویداد را رویدادی دانشجویی قلمداد کرد. وی دراین‌باره گفت: اولین برنامه در این چارچوب همایش علمی و دانشجویی خواهد بود که در قالب آن، در سالگرد شهادت این شهید بزرگوار، دانشجویان به ارائه مقالات علمی خود خواهند پرداخت. از آن‌جاکه مخاطبان این رویداد دانشجویان و اساتید هستند در بخش علمی و پژوهشی، دو برنامه همایش علمی و پژوهشی و سخنرانی علمی در ۱۳ دی ماه برگزار می‌شود. ۱۳ دی ماه به نوعی شروع رسمی رویداد ملی و دانشجویی سردار سلیمانی است و تا اربعین شهادت وی که مصادف با ایام دهه فجر است، ادامه دارد. همایش علمی و پژوهشی دیگری نیز در ۲۱ بهمن با حضور اساتید دانشگاه و دانشجویان برگزار و بر طبق برآوردها ۳۰ مقاله در این همایش ارائه خواهد شد.
عباسی با بیان اینکه در این رویداد به محورهای گوناگونی از زندگی و سیره شهید سلیمانی پرداخته خواهد شد، افزود: روی محورهایی همچون مولفه مقاومت، سیره مدیریتی سردار سلیمانی، اسطوره‌شناسی مقاومت، الگوی سبک‌زندگی، نقش سردار در طرح‌های منازعات منطقه‌ای، و وصیت‌نامه سردار تمرکز شده است.
عباسی همچنین در رابطه با بخش ادبی – هنری این رویداد اضافه کرد: فراخوان آثار ادبی و هنری هفته آینده اعلام خواهد شد، تعداد رویدادها در قالب این برنامه قابل توجه است و از هفته آینده تا پایان دهه فجر بیش از ۳۰ برنامه با محوریت سردار سلیمانی برگزار می‌شود. در واقع در زمینه بزرگداشت سردار سلیمانی، جهاد دانشگاهی با فراوانی برنامه‌ها مواجه است.
وی با بیان اینکه مهلت ارسال مقالات تا ۸ دی ماه است، یادآور شد: با توجه به اینکه معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی سامانه ای را طراحی کرده، دانشجویان می‌توانند آثار خود را از طریق این سایت ارسال کنند و مهلت ارسال آثار هنری تا پایان دی ماه است.
سرپرست سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی با بیان اینکه در شورای علمی این رویداد چهره‌های به‌نام دانشگاهی و اساتید مطرح حضور داشته‌اند و محورهای استخراج‌شده حاصل کار جمعی این افراد است، گفت: بخش آثار ادبی و هنری در حیطه‌هایی متنوعی از جمله شعر و داستان کوتاه که دبیرخانه آن در جهاددانشگاهی استان زنجان واقع شده، بخش طراحی، نقاشی و عکاسی که دبیرخانه آن در جهاددانشگاهی استان خراسان جنوبی مستقر است، و بخش تولیدات چند رسانه‌ای شامل نماهنگ، پوستر، اینفوگرافیک، پادکست و … است که دبیرخانه آن نیز در جهاددانشگاهی استان فارس است. همچنین بخش تولیدات فضای مجازی شامل طراحی اپلیکیشن و تهیه پویانمایی است که دبیرخانه آن در جهاددانشگاهی واحد دانشگاه شهید بهشتی واقع شده است. تلاش کرده‌ایم اکثر واحدهای جهاددانشگاهی در سراسر کشور با محوریت دبیرخانه بزرگداشت سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در سازمان دانشجویان، درگیر برگزاری این رویداد شوند. به همین دلیل تعداد برنامه‌ها و رویدادها در قالب این بزرگداشت، دارای گستردگی است و بیش از ۳۰ برنامه در سطح کشور و در سطح ملی برگزار خواهد شد.
عباسی در ادامه به برخی از برنامه‌هایی اشاره کرد که برگزاری آن‌ها قطعی شده است. وی در همین رابطه گفت: در استان آذربایجان شرقی، به همت جهاددانشگاهی استان، مسابقه کتابخوانی از کتاب «من قاسم سلیمانی هستم، سرباز ولایت»، در استان مرکزی مسابقه‌ای با محوریت وصیت‌نامه الهی-سیاسی سردار سلیمانی و همچنین مسابقه دلنوشته با موضوع «قهرمان من» برگزار خواهد شد. نشستی نیز با حضور یکی از فرماندهان سپاه و مدافعان حرم در این استان خواهیم داشت. استان خراسان جنوبی به عنوان دبیرخانه فراخوان آثار هنری طراحی، نقاشی و عکاسی تعیین شده است، علاوه بر این شب شعر «سردار دل‌ها» روز نهم دی‌ماه با حضور جمعی از شاعران در این استان برگزار خواهد شد و نیز نشست تخصصی با موضوع «سردار سلیمانی و آینده خاورمیانه» در این استان برنامه‌ریزی شده است.
وی افزود: به همت جهاددانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی که علاوه بر فعالیت به عنوان دبیرخانه تولیدات فضای مجازی، برنامه گفت‌وگویی بین دانشجویان پیرامون «ابعاد مقاومت در سطح بین‌الملل با محوریت سردار سلیمانی» برگزار خواهد شد. در استان زنجان و با تلاش واحد جهاددانشگاهی این استان، هفت برنامه در نظر گرفته شده است که با محوریت اشعار سروده‌شده در این زمینه و حضور شاعرانی از سایر کشورهای اسلامی از جمله پاکستان، افغانستان و چند کشور دیگر در حسینیه اعظم زنجان برنامه خواهند شد، علاوه بر این نمایشگاه آثار و اشعار هنرمندان و شاعران نیز برپا می‌شود. برنامه‌ریزی شده است در استان فارس، پیرامون ابعاد شخصیتی سردار شهید سلیمانی شش برنامه برگزار شود که از این میان می‌توان به نشست تخصصی «گفتمان جمهوری اسلامی در مقاومت و مبارزات فرامرزی»، نشست‌های مربوط به نقد و بررسی آثار، نوشته‌ها و فیلم‌های تولید و منتشر شده با موضوع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد. همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مجازی از جمله برنامه‌های این استان خواهد بود.
عباسی یادآور شد: در زادگاه سردار شهید سلیمانی، استان کرمان، یادواره سردار مقاومت با محوریت نمایش آثار علمی، ادبی، هنری و دلنوشته و اجرای مسابقه کتابخوانی برگزار شده است. عصر شعر «ساعت دلتنگی» روز ۱۸ دی‌ماه در استان یزد و با محوریت واحد جهاددانشگاهی این استان برگزار خواهد شد. همچنین تعدادی نشست تخصصی و علمی به همت جهاددانشگاهی واحد استان گلستان در کنار جشنواره «سرو سرخ» برگزار خواهند شد، و علاوه بر این نماهنگی با موضوع سردار دل‌ها در حال تهیه است. استان چهارمحال و بختیاری نشستی با حضور چهره‌های مقاومت استان و همرزمان شهید در روز ۱۰ دی‌ماه ترتیب داده است و از کتابی در این زمینه رونمایی خواهد شد. در استان کردستان نیز نشست‌های تخصصی با محورهای گفته شده برگزار خواهد شد. نمایشگاهی مجازی «سردار بارانی» با محوریت آثار هنری و برگزاری نشست‌های متعدد از برنامه‌های استان گیلان است. جهاددانشگاهی واحد هنر نیز مسابقه عکس «یادگاری با سردار» برنامه‌ریزی شده است.
وی در آخر خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی و مجموعه‌های مختلف کشور در این زمینه بسیار قوی وارد شده‌اند و با تعدد برنامه‌هایی روبرو هستیم که در تبیین شخصیت سردار مؤثر خواهد بود.
***
مهلت ارسال آثار هنری و ادبی تا پایان دی‌ماه است و اختتامیه این بخش در ۲۱ بهمن‌ماه و در دهه فجر برگزار خواهد شد. همچنین آخرین مهلت برای ارسال مقالات علمی و دانشجویی ۸ دی‌ماه است.
علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در بازه زمانی اعلام شده با ثبت‌نام در این سامانه (http://roytab.ir/SardarSoleimani) ارسال کنند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2022 - All rights reserved.