آیین اختتامیه جشنواره‌ی مجازی "هنر و کرونا" در دانشگاه علوم پزشکی گلستان برگزار شد

شنبه, 12 مهر,1399

آیین اختتامیه جشنواره‌ی مجازی "هنر و کرونا" در دانشگاه علوم پزشکی گلستان برگزار شد

به گزارش مفدا گلستان، جشنواره ی مجازی هنر وکرونا امروز چهارشنبه مورخ ۹مهر ۱۳۹۹، ساعت ۱۰ صبح در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم پزشکی گلستان با حضور مهندس سید عزیز موسوی رییس جهاد دانشگاهی استان، دکتر مهدی صادقی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان،  صادقی مدیر فرهنگی دانشگاه فرهنگیان، دکتر محمدرحیمی مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی گلستان و مشارکت هنرمندان استان برگزار شد.

علیرضا سعیدی دبیر جشنواره طی سخنانی در این راستا گفت: واژه هنر از دو واژه ”هو"  و"  نره " تشکیل شده است. "هو " بمعنای فضل و فضیلت و دانش و "نره "به معنای انسان می باشد. یعنی به تعبیری می توان گفت انسان کامل. اما در اصطلاح ،هنر به معنای تجلی روح کمال طلب و جمال جوی انسان در غالب محسوس و آشکار است و در حقیقت این معنا به فرهنگ ما هم نزدیک تر است.

وی ادامه داد: نیاز امروز انسان به هنر در واقع از جمله نیازهایی است که احتیاج به استدلال خاصی ندارد و بشر همواره در طول تاریخ از دوران غارنشینی تا به امروز که با تکنولوژی و دنیای مدرن عجین شده است، همواره هنر در زندگی و همراه او بوده و خواهد بود. نقش هنر در حقیقت در موارد دشوار و ناهموار زندگی و فراز نشیب هایش خود را نشان می دهد. به واسطه ی ماندگاری و تاثیر گذاری که هنر دارد وبا این قابلیت ها همواره می تواند به عنوان یک ابزاز قدرتمند، آموزه های اخلاقی و مبانی اعتقادی را انتقال بدهد و ماندگار کند.

دبیر این جشنواره خاطر نشان کرد: جشنواره ی هنر و کرونا هم با همین هدف در فضای مجازی برگزار شد. گام اول فراخوان و طراحی پوستر در ۱مرداد ۱۳۹۹ منتشر شد.

وی از عکاسی با موبایل، اینفوگرافیک، پوستر، فیلم کوتاه و دلنوشته به عنوان رشته های هنری ارائه شده در این جشنواره نام برد و گفت : جهت ثبت نام وارسال آثار، سامانه رویتاب جهاد دانشگاهی در نظر گرفته شد که شرکت کنندگان آثار خود را از این طریق به جشنواره فرستادند و مهلت آثارتا تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ تمدید شده بود.

سعیدی خاطر نشان کرد این جشنواره ها فرصتی بود برای هنرمندان که بتوانند از طریق آ ثار هنری آلام و مشکلات مردم را انتقال داده و در جهت بهبود شرایط موثر باشند.

در این جشنواره مهندس موسوی رییس جهاد دانشگاهی استان ،ضمن تشکر از کسانی که در برگزاری این جشنواره دخیل بودند گفت: وقتی معضلی را در قالب هنر بیان و ارائه می کنیم در حقیقت در راستای جدی بودن آن مشکل گام بر داشته ایم.

وی ادامه داد: ذات کار فرهنگی، بنیان تاسیس جهاد دانشگاهی بوده است و در حقیقت در این شرایط شیوع ویروس کرونا نیاز بود که از طرف جهاد دانشگاهی فعالیتی انجام شود. این فعالیت در حقیقت بازتاب ذات فرهنگی جهاد دانشگاهی است چرا که اساس کارهای جهاد دانشگاهی همیشه دانشجو محور بوده است.

وی با اشاره به این که جهاد دانشگاهی حاصل فعالیت دانشجویان اسلام طلب  و پیرو خط امام رحمه الله علیه بوده است گفت: همین دانشجو با محور بودن جهاد دانشگاهی، همیشه جهاد دانشگاهی را پویا نگه داشته است و باعث می شود خلاقیت و نو آوری در آن شکل بگیرد. دانشجو با محور بودن جهاد دانشگاهی کمک خواهد کرد خیلی از مقوله های اجرایی، پژوهشی و علمی درست پیش رود چون جهاد دانشگاهی به عنوان حلقه واسط بین "دانشگاه و صنعت"، "دانشگاه و اجراییات" مطرح شده است.

در ادامه، دکتر مهدی صادقی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در بیاناتی خاطر نشان کرد: گاهی وجود یک عکس یا یک نقاشی و یا یک فیلم کوتاه می تواند بسیار گویا تر از صد نوشتار و گفتار باشد و اثر بیشتری داشته باشد.

وی از اهدف این جشنواره ها گفت :هدف این جشنواره ها قاعدتا همین است که بتواند در قالب یک سری آثار هنری آن فرهنگ را به جامعه انتقال دهد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره، در خاتمه سخنان خود بیان کرد:  این اولین برنامه مشترک دانشگاه علوم پزشکی گلستان با جهاد دانشگاهی است و اظهار امیدواری نمود که  بتوانیم در آینده برنامه های بیشتری دراین راستا داشته باشیم.

 در پایان جشنواره مجازی هنر و کرونا نفرات برگزیده جشنواره معرفی و از آنها تجلیل به عمل آمد.

از دیگر برنامه ای اجرا شده در جشنواره پخش فیلم کوتاه برگزیده در جشنواره بود.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2022 - All rights reserved.